Polacy uciekają z kraju w poszukiwaniu harówy

Jak wynika z sondażu wypełnionego poprzez CBOS, aż 36 proc. Polaków w wieku 18-24 lata planuje starać się o aktywność za granicą albo szybko wybiera takie starania, natomiast co dziesiąty badany ogłasza, że w przeszłej dekadzie był zaangażowany za granicą. Szczególnie duże zaintrygowanie rozpoczęciem profesji za granicą wymawiają doktoranci również uczniowie.

Jakże spisano w zapisku Centrum Sondowania Opinii Obywatelskiej do badania na temat wędrówki zarobkowej Polaków, zainteresowanie najmłodszych ankietowanych pracą poza Polską nie gaśnie, natomiast jest wyraźnie potężniejsze niżby pośród starszych jednostek. Sondaże mówią też o zdecydowanych 15 proc. Polaków w wieku 18-24 lata, którzy podjęliby lub rozważyliby ofertę aktywności za granicą, gdyby ją dostali.

Pomysłodawcy protokołu pojmują, iż migracje zarobkowe w obecnych latach, wyjątkowo po wejściu Polski do UE, były na tyle częste, że można napisać, iż dla zdrowych praca za granicą stawała się wydarzeniem generacyjnym.
Według szacunków CBOS, w tych dziesięciu latach działało za granicą około 3 mln 300 tys. mężczyzn, a grupa kobiet, które niezwłocznie po dołączeniu Polski do UE wyruszyły do pracy za granicę osiąga ok. 2 mln 400 tys.

 

Więcej na: pch24.pl