Unia Europejska krytykuję karę śmierci dla byłego prezydenta w Egipcie

Unia Europejska zakwestionowała prawomocność wyroku śmierci dla byłego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego, który w sobotę został skazany wraz ze stoma innymi osobami za zorganizowanie ucieczki z więzienia w 2011 roku.

Unia Europejska liczy na to, że wyrok zostanie zmieniony podczas apelacji. „Orzeczenie zostało wydane z pogwałceniem międzynarodowego prawa” – napisała w oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji.

Federica Mogherini podkreśliła, że egipski wymiar sprawiedliwości powinien działać zgodnie z demokratycznymi standardami, zagwarantować uczciwy proces i że zapewnione powinno być niezależne śledztwo.

Przypomniała też, że Unia Europejska sprzeciwia się karze śmierci. „To okrutna i nieludzka kara” – napisała szefowa unijnej dyplomacji i wezwała egipskie władze do zagwarantowania, że zasady państwa prawa będą przestrzegane.

Wyrok śmierci dla byłego prezydenta Egiptu
Sąd w Kairze skazał w sobotę na śmierć Mursiego i ponad stu członków zdelegalizowanego w Egipcie Bractwa Muzułmańskiego w związku ze zorganizowaniem w 2011 roku ucieczki z więzienia Waqdi al-Natrun.

Mursi i inni podsądni, w tym duchowy przywódca Bractwa Muzułmańskiego Mohammed Badi, zostali skazani za porwanie i zabicie policjanta, zaatakowanie obiektów policyjnych i ucieczkę z więzienia podczas rewolty skierowanej przeciwko ówczesnemu prezydentowi Hosniemu Mubarakowi. Z więzienia uciekło wówczas około 20 tysięcy osadzonych, w tym i Mursi.