Dodatkowe dni wolne na Wszystkich Świętych? PiS rozważa wielką zmianę

Przy stole obrad spotkały się potężne siły, oczywiście jak na nadwiślańską rzeczywistość polityczną. Członkowie rządu, czołowi politycy PiS oraz przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego zachodzą w głowę, co zrobić, aby tegoroczne Wszystkich Świętych i następujący po nich Dzień Zaduszny przebiegły bez tłumów na cmentarzach. Wszystko w obawie, jakże by inaczej, przed koronawirusem.

Pierwsze nietrafione plotki dotyczyły wprowadzenia kolejnych, jeszcze radykalniejszych obostrzeń – tak, aby zniechęcić Polaków do nawiedzania grobów i de facto świętowania w dniach 1 i 2 listopada. Resort zdrowia szybko jednak ogłosił dementi: – W tej chwili nie ma inicjatyw, aby odwoływać Wszystkich Świętych. Apelujemy natomiast, żeby w miarę możliwości Wszystkich Świętych urządzić sobie troszkę wcześniej albo troszkę później. Żeby odwiedzić groby bliskich w trochę innym terminie, żeby się nie tłoczyć – mówił w Polsat News rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.

Jak informują źródła zbliżone do kancelarii premiera, rozważany jest zgoła inny wariant – poszerzenia wypadającego w tym roku w niedzielę święta Wszystkich Świętych o kolejne dni wolne od pracy. – Rząd chce uniknąć tłumów na cmentarzach we Wszystkich Świętych. Rozważane jest wprowadzenie dodatkowych dni wolnych od pracy na początku listopada – powiedział przed kamerami stacji Polsat News wspomniany rzecznik GIS.

Politycy rządowi oficjalnie jednak nie chcą się przyznać do swoich zamiarów i tonują nastroje. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z Polsatem stwierdził, że jest niechętny temu pomysłowi. – Zwiększanie wolnych dni wokół Wszystkich Świętych to jest jasna sugestia: wyjeżdżajmy gremialnie. Jednak to, że to święto wypada w tym roku w niedzielę służy temu, żeby tych wyjazdów było mniej – mówił.

Rozstrzygnięcie kwestii dodatkowych dni wolnych wokół Wszystkich Świętych nastąpi zapewne w dniach 15 lub 16 października. Rząd może jednak zwlekać dalej i obwieścić takowe zmiany za pomocą rozporządzenia nawet do 23 października.

 

Źródło: pch24.pl