Oskarżenia wobec premiera Morawieckiego. Czy rząd okłamuje przedsiębiorców?

Podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej przedstawiciele Konfederacji wysunęli zarzuty wobec Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który publicznie podsumował dotychczasowe działania rządu w ramach walki z kryzysem gospodarczym wygenerowanym przez restrykcje, obostrzenia i zamknięcia motywowane pandemią COVID-19. Według nich, 86% punktów gastronomicznych oraz 85% firm świadczących usługi siłowni i fitness nie otrzymało dotąd żadnej pomocy finansowej.

janusz korwin mikke i robert winnicki

W opinii posła Ruchu Narodowego i Konfederacji Roberta Winnickiego, konferencja premiera Morawieckiego miała przykryć briefing ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Ten ostatni w środę 24 lutego ogłosił przywrócenie części obostrzeń i zamknięć na terenie województwa warmińsko-mazurskiego oraz zaostrzenie regulacji dotyczących zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Robert Winnicki uważa, że obostrzenia są dziełem przypadku i nie mają oparcia w racjonalnych uzasadnieniach.

Tymczasem, jak twierdzą posłowie opozycyjnego koła Konfederacji, sytuacja ekonomiczna polskich przedsiębiorców rysuje się zgoła inaczej niż przedstawił to Mateusz Morawiecki. Wskazali oni, że pomoc finansowa udzielana z budżetu jest niewystarczająca i obejmuje nikły odsetek dotkniętych rządowym zakazem prowadzenia działalności gospodarczej.

Do nas, do Kongresu Polskiego Biznesu w ramach prowadzonej pomocy prawnej zgłaszają się właściciele zajazdów, pensjonatów i hoteli. Mówią oni, że od kilku miesięcy najczęściej pojawiającym się telefonem u nich w firmie jest oferta kupna ich obiektu za znacznie zaniżoną cenę. Oferty te pochodzą od pośredników – powiedział Marcin Sypniewski, wiceprezes Kongresu Polskiego Biznesu i również członek Konfederacji.

Głos zabrał również trzeci z uczestników konferencji. – Polską rządzą ludzie, którzy nie mają pojęcia, jak wygląda realna gospodarka. Tymczasem, powstaje drugi obieg. Dlatego państwo chce zwalczyć gotówkę, dąży do tego, aby ludzie płacili wyłącznie kartami albo nawet kredytami – dodał poseł Janusz Korwin-Mikke.

Źródło: YouTube