To SKCh im. Ks. Piotra Skargi wraz z Fundacją Pro rozpoczęło w Polsce Marsze Dla Życia i Rodziny

Marsz Dla Życia i Rodziny to swoiste połączenie prorodzinnej imprezy z manifestacją poglądów patriotycznych i konserwatywnych. Ruch marszowy przez ponad 15 lat organizacji tego typu przemarszów w różnych miastach Polski wrósł w naszą rzeczywistość i nie wydaje się już jakimś ciałem obcym. Najczęściej kojarzony jest ze środowiskami kościelnymi i obozem rządzącym. Jednak Marsz Dla Życia i Rodziny to pomysł środowisk zupełnie niezależnych od w/w instytucji i mających własne zdanie w wielu płaszczyznach życia społecznego.

skch im. ks. piotra skargi

Kto stoi za Marszami Dla Życia i Rodziny?

Skąd wzięły się w Polsce Marsze Dla Życia i Rodziny? Zza oceanu. Coś, co obecnie urosło do rangi cyklicznej imprezy, będącej manifestacją poparcia dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz dla wartości rodzinnych, co roku gromadzi kilkadziesiąt tysięcy osób, spotykających się w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Radom, Szczecin, Olsztyn, Rzeszów, czy Częstochowa. Choć w marszach licznie uczestniczą duchowni, a także politycy Prawa i Sprawiedliwości, za ideą marszową kryją się środowiska katolików świeckich.

Wszystko zaczęło się w 2006 roku. Pierwsi organizatorzy marszów to SKCh im. Ks. Piotra Skargi (z którym to często kojarzony jest prezes Sławomir Olejniczak) oraz Fundacja Pro – Prawo Do Życia (jej liderem niezmiennie jest Mariusz Dzierżawski). – Pomysł zorganizowania takiej imprezy zrodził się w styczniu 2006 roku, podczas wyprawy do Waszyngtonu na Marsz Dla Życia. Udaliśmy się tam z Mariuszem Dzierżawskim i Łukaszem Wróblem z Fundacji Pro – opowiada Sławomir Olejniczak, prezes Stowarzyszenia Piotra Skargi. Cztery miesiące później, w ostatnią niedzielę maja, obrońcy życia w liczbie około 2 tysięcy osób zorganizowali przemarsz ulicami Warszawy.

Część środowiska dziennikarskiego zaczęła przypisywać nowej inicjatywie dążenie do rywalizacji z tzw. paradami równości. Niemniej jednak, o ile Marsze Dla Życia i Rodziny mogą być postrzegane jako ideowa alternatywa dla niemoralnych postulatów głoszonych na „równościowych” paradach, o tyle trudno tutaj ich organizatorom zarzucać jakiekolwiek kopiowanie wzorca z inicjatyw skrajnej lewicy, czy też porównywać skalę i efekty działań obu bytów. Wystarczy rzut oka na listę sponsorów „parad równości”, a także rozmiary zaplecza medialnego, jakie usilnie promuje te zgromadzenia wśród Polaków, by uzmysłowić sobie prawdziwą skalę sukcesu działających zupełnie oddolnie i niezależnie katolików świeckich.

W kolejnych barwnych pochodach, które szczególnie szybko rozmnożyły się w wielu polskich miastach po 2008 roku, można było dostrzec coraz liczniejsze grono uczestników. Wśród nich często nie brakowało gości spoza Polski. Szczególnie na marsz warszawski ochoczo przybywają chrześcijanie z USA, Francji, Niemiec, Brazylii, Chile, Słowacji, Chorwacji, Białorusi, Litwy, Łotwy, czy Estonii.

Marsz Dla Życia i Rodziny jest radosną afirmacją tradycyjnego modelu życia społecznego i przywiązania do zasad stanowiących rdzeń cywilizacji chrześcijańskiej. Organizatorzy celowo unikają pompatyczności i nadmiernej powagi, dbając o to, by podczas marszów obecne były orkiestry i zespoły taneczne.

Chcemy, aby Marsz Dla Życia i Rodziny kojarzył się z czymś ciepłym, sympatycznym i radosnym. Jakże przyjemnie wygląda barwny tłum rodzin z dziećmi w wózkach! O ileż to radośniejsze od kolorowej na zewnątrz, ale ponurej w swej wymowie „parady” homoseksualistów – przekonuje prezes Olejniczak. – Ważne, by podkreślać i afirmować te wartości zwłaszcza teraz, gdy są one pod ostrzałem osób i środowisk wrogich tym fundamentom. Dziś rodzina musi na nowo domagać się praw i przywilejów, gdyż jej rola jest przemilczana, umniejszana, a nierzadko dyskryminowana w przestrzeni publicznej. I dlatego trzeba powtarzać, że rodzina oparta na stabilnym związku małżeńskim jest tym fundamentem i tym środowiskiem, w którym człowiek może w normalny sposób się rozwijać. Stanowi źródło życia i podstawę zdrowego społeczeństwa – podkreśla.

Marsze Dla Życia i Rodziny 2022 – daty i tematy w Warszawie i Krakowie

Podczas pochodu możemy spotkać znane osoby. Ideę marszu wsparli m.in. Przemysław Babiarz, Dominika Figurska, Jan Żaryn, Krzysztof Ziemiec, Wojciech Cejrowski, Rafał Patyra, Radosław Pazura, Zofia Klepacka, Jan Pospieszalski, czy Michał Lorenc. Liczne nagrania wideo z zaproszeniami na Marsz od celebrytów wspierających tę ideę można odnaleźć w serwisie Marsz.org, który prowadzi Centrum Wspierania Inicjatyw Dla Życia i Rodziny. Jest to organizacja, która kilka lat temu przejęła od SKCh im. Ks. Piotra Skargi zadanie koordynacji i współorganizacji marszów w ponad 140 miastach Polski.

W 2022 roku największe Marsze Dla Życia i Rodziny zaplanowano tradycyjnie w Warszawie i w Krakowie. W stolicy manifestacja zaplanowana na niedzielę 18 września otrzymała przydomek „narodowy” i patronat Konferencji Episkopatu Polski oraz licznych mediów. Współorganizuje ją także wiele organizacji, które uzgodniły, iż tegorocznym hasłem marszu będzie „I ślubuję Ci”. W grodzie Kraka Marsz Dla Życia i Rodziny odbędzie się tydzień później – 25 września. Hasło marszu to „Dziecko w sercu Krakowa” a zapraszają na niego liczne organizacje, takie jak Stowarzyszenie Piotra Skargi, Stowarzyszenie „Polonia Christiana”, Młodzież Wszechpolska, Fundacja Pro-Prawo Do Życia, czy TKL Koliber.